Posjeta meteorološkoj stanici

Učenici koji pohađaju izbornu nastavu geografije posjetili su 23. aprila Meteorološku stanicu „Bukovčić“ u Tuzli.

Sa osnovnim činjenicama, te sa kojim instrumentima raspolažu zaposleni u stanici, na koji način se izvode mjerenja, ali i kako se postaje meteorolog, učenike je upoznao šef meteorološke stanice Mehmed Đakić.

Meteorološka služba u Bosni i Hercegovini počela je sa radom osamdesetih godina devetnaestog stoljeća u vrijeme austrougarske uprave, kada je vojska za svoje potrebe postavila meteorološke stanice u Sarajevu, Tuzli i  Mostaru.

Tokom Drugog svjetskog rata gotovo sva mreža hidroloških i meteoroloških stanica je uništena. Na današnjoj lokaciji Bukovčić meteorološka stanica postoji od 1945. godine.