Učenici Behram-begove medrese na protestima sa ženama Srebrenice

Na Trgu Slobode u četvrtak 11.11.2021. godine okupile su se žene Srebrenice i mirnom šetnjom podsjetile na svoju bol i dugogodišnje traganje za svojim najmilijim. Ovog jedanaestog s njima nije bila Hajra Ćatić, višegodišnja predsjednica Udruženja Žene Srebrenice, koja je preselila na Bolji svijet, a dženaza namaz joj je klanjana upravo tog dana. Ona kao i mnoge majke nisu dočekale da pronađu posmrtne ostatke svoje djece i da ih dostojanstveno ukopaju.

Majkama Srebrenice su se ovaj put pridružili učenici i učenice četvrtog razreda Behram-begove medrese. Oni su proučili i hatmu za ubijene u Genocidu u Srebrenici, a predali su je nakon mirne protestne šetnje u Čaršijskoj džamiji.

Za ubijenim Bošnjacima u Genocidu u Srebrenici koji se desio 11.jula 1995. godine još uvijek se traga.

I sin Hajre Ćatić, Nihad Ćatić nikad nije pronađen.On je bio ratni novinar koji je svoj posljednji izvještaj poslao 11.jula. Za njega Srebreničani vele da je bio njihov glas koji je slao istinu iz opkoljene Srebrenice.

Tokom Genocida u Srebrenici ubijeno je više od 8000 bošnjačkih muškaraca i dječaka.