Kolokvij o Šabanu-ef. Hodžiću
U ponedjeljak 5.2.2024. godine u Behram-begovoj medresi je održan kolokvij Život i djelo Šaban-ef. Hodžića povodom 120 godina rođenja. O njegovom životu govorio je direktor Behram-begove medrese dr. Ahmed Hatunić. Istakao je da je poznati alim Šaban-ef. Hodžić rođen u selu Bokavići, kod Lukavca. Njegovo školovanje počinje u ruždiji, zatim se nastavlja u okružnoj Medresi. Upisuje sudačku školu, i nakon toga školovanje nastavlja u dalekom Egiptu na prestižnom Al-Azharu. Radio je u više gradova u Bosni i Hercegovini i na raznim poslovima.
Osvrt na djela Šabana-ef. Hodžića izložio je dr. Mensur Husić, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva tuzlanskog.
O popularizaciji arhivske građe i njegovom doprinosu arhivu govorio je mr. Omer Zulić, direktor Arhiva Tuzlanskog kantona. ,,Njegov doprinos je bio ogroman i za današnje okvire. Također je alarmirao i građane da donesu građu u arhiv. U novinama Front slobode u članku koji je izašao 1955. godine on pokušava uticati na svijest ljudi u svrhu zaštite arhivske građe.“
O njegovim radovima objavljenim u Glasniku govorio je doc.dr. Šefko Sulejmanović, direktor Instituta za društvena i religijska istraživanja. ,,Teme kojima se bavio su izuzetno raznolike, od teološko-dogmatskih do sociopolitičkih. Bio je intelektualac otvorenog uma i profinjene kulture. Istakao je dr. Sulejmanović.
Na kraju kolokvija obratio se muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazlović. On je istakao da nam je Šaban-ef. Hodžić pokazao važnost očuvanja naslijeđa. Uspostavio je arhiv i uspio je da islamske istine pomiri sa savremenim horizontima razumijevanja. Imao je i reformatorske tonove, i podsticao je muslimane na čvrstu vjeru i razumijevanje vjere, te oslanjanje na Allaha dž.š. Njegova djela su se uvijek bavila aktuelnim temama u društvu.
Profesor Šaban Hodžić rođen je u Bokavićima kod Lukavca 1903. godine. Obrazovao se u tuzlanskoj ruždiji, Behram-begovoj medresi, Šerijatskoj sudačkoj školi u Sarajevu i na Al-Azharu u Kairu. Većinu radnog vijeka proveo je kao profesor u našim medresama i gimnazijama, te najvišim islamskim školama. Kasne godine svog života proveo je u ustanovama kulture, u Zavičajnom muzeju u Tuzli i Tuzlanskom arhivu. Umro je i ukopan je u Tuzli 1980. godine.