„Dvadeset i četiri sata za 8372 žrtve genocida u Srebrenici“

Dana 11. jula 2026. godine bit će projicirana virtualna izložba fotografija o Genocidu u Srebrenici na Trgu slobode u Tuzli.
Trideset i jedna je godina od Genocida u Srebrenici, najmonstruoznijeg zločina u Europi. Trideset i jedna je godina kako zločinci negiraju genocid i pokušavaju umanjiti ili negirati užase koje su učinili u jednom malom, mirnom bosanskom gradiću. Osam hiljada tri stotine sedamdeset i dvije (8.372) žrtve Genocida nijemo svjedoče o nenadoknadivom gubitku nevinih ljudskih života.
U spomen na 8.372 do sada identificirane žrtve, učenici Behram-begove medrese iz Tuzle su posjetili Srebrenicu i napravili fotografije za ovaj prikaz. Po jednu fotografiju su posvetili svakoj žrtvi Genocida u Srebrenici.
Svakoj žrtvi je posvećeno samo desetak sekundi za projekciju jedne fotografije koja je tada nastala. Tako je nastala ova projekcija uz koju možete provesti cijelih 24 sata. Time je jedan broj dobio svoju dimenziju. Time su se surove znamenke pretvorile u vječno trajanje. Životi su dobili jednu kratku dimenziju u vremenu.
Neka ta dvadeset i četiri sata sjećanja na žrtve budu još jedno podsjećanje na razmjere ovoga najvećeg zločina, na Genocid kojim je obilježena Agresija na našu domovinu.
Jedan cijeli dan je potrebno izdvojiti samo na kratku pomisao na svaku pojedinačnu žrtvu. Pomislite na njih!
(Robert Andrejaš, urednik izložbe)
